Եռօրյա ֆինանսական գրագիտության դասընթաց` Fast հիմնադրամի AI Camp ճամբարում․ Idram&IDBank
Fast հիմնադրամի կողմից կազմակերպվող AI ճամբարի ավելի քան 460 մասնակցի համար Իդրամն ու IDBank-ն անցկացրեցին ֆինանսական գրագիտության եռօրյա դասընթացների շարք։ Տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության այս թռիչքաձև զարգացման ժամանակաշրջանում պատանիների համար թվային տիրույթում պաշտպանված լինելն էլ ավելի է կարևորվում։
Իդրամի և IDBank-ի ֆինանսական գրագիտության դասընթացն այս անգամ ուներ երկու հիմնական շեշտադրում՝ զեղծարարություններից պաշտպանվելու մեթոդներ, ֆինանսական հիմնական հասկացություններ և ստարտափների ստեղծման առանձնահատկություններ։
Դասընթացները վարում էին IDBank-ի և Իդրամի Հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանը, IDBank-ի ավագ դասընթացավար Գևորգ Դարախչյանը, ինչպես նաև Իդրամի  և IDBank-ի Առանցքային գործընկերների և թվային վճարումների նախագծերի բաժնի ղեկավար Ալբերտ Թունյանը։
IDBank-ի և Իդրամի Հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանն ընդգծեց, որ ֆինանսապես գրագետ լինելն այսօր կենսական նշանակության հմտություն է․ «Ուրախ ենք գտնվել այստեղ՝ FAST հիմնադրամի կողմից կազմակերպված ամառային ճամբարում։ Երեխաների հետ շփումը ցույց տվեց, թե որքան մեծ է նրանց հետաքրքրությունը ֆինանսական գրագիտության մեր դասընթացի նկատմամբ։ Նրանք շատ ակտիվ մասնակցում էին և հարցեր ուղղում։ Լիահույս ենք, որ կարևոր գիտելիքներ կարողացանք փոխանցել երեխաներին, որոնց հիման վրա նրանք ապագայում կկայացնեն կայուն և հավասարակշռված ֆինանսական որոշումներ»։
Իդրամի  և IDBank-ի Առանցքային գործընկերների և թվային վճարումների նախագծերի բաժնի ղեկավար Ալբերտ Թունյանը փաստեց․ «Մասնակիցների ոգևորությունը չնկատելն անհնար էր։ Հանդիպման ընթացքում քննարկեցինք այն գործիքակազմը, որը նրանք կարող են կիրառել ապագայում՝ կերտելու իրենց ուղին բիզնեսի ոլորտում։ Նաև անդրադարձանք ստարտափների ստեղծման ու զարգացման փուլերին։ Ուրախ կլինեմ, եթե նրանցից շատերն ընտրեն հենց ձեռնարկատիրական ուղղությունը»։
FAST հիմնադրամի կրթական ծրագրերի ղեկավար Անուշ Այվազյանը նշեց․ «Բարձր ենք գնահատում Իդրամի և IDBank-ի հետ այս համագործակցությունը, որի շնորհիվ երեխաները հնարավորություն ունեցան զարգացնել բիզնես մտածողություն և ձեռք բերել վաճառքի հմտություններ ֆինանսական ոլորտում։ Վստահ ենք, որ դասընթացն իր խորը ազդեցությունն ունեցավ մասնակիցների շրջանում՝ նպաստելով ապագայում նրանց բիզնես գաղափարների իրականացմանը»։

Для более чем 460 участников лагеря AI Camp, организованного фондом FAST, компании Idram и IDBank провели серию трехдневных курсов по финансовой грамотности. В эпоху столь стремительного развития технологий и искусственного интеллекта защита подростков в цифровом пространстве становится еще более важной задачей.
В этот раз курс по финансовой грамотности от Idram и IDBank имел два основных акцента: методы защиты от мошенничества, а также базовые финансовые понятия и особенности создания стартапов.
Курсы вели руководитель управления по коммуникациям и социальной ответственности IDBank и Idram Татевик Вардеванян, старший тренер IDBank Геворг Дарахчян, а также руководитель отдела ключевых партнеров и проектов цифровых платежей Idram и IDBank Альберт Тунян.
Руководитель управления по коммуникациям и социальной ответственности IDBank и Idram Татевик Вардеванян подчеркнула, что финансовая грамотность сегодня является жизненно важным навыком: «Мы рады находиться здесь, в летнем лагере, организованном фондом FAST. Общение с ребятами показало, насколько велик их интерес к нашему курсу финансовой грамотности. Они активно участвовали и задавали вопросы. Мы искренне надеемся, что смогли передать им важные знания, на основе которых в будущем они будут принимать стабильные и взвешенные финансовые решения».
Руководитель отдела ключевых партнеров и проектов цифровых платежей Idram и IDBank Альберт Тунян отметил: «Не заметить энтузиазм участников было невозможно. В ходе встречи мы обсудили инструментарий, который они смогут применять в будущем, чтобы прокладывать свой путь в сфере бизнеса. Мы также обсудили этапы создания и развития стартапов. Буду рад, если многие из них выберут именно предпринимательское направление».
Руководитель образовательных программ фонда FAST Ануш Айвазян отметила: «Мы высоко ценим это сотрудничество с Idram и IDBank, благодаря которому у ребят появилась возможность развить бизнес-мышление и приобрести навыки продаж в финансовой сфере. Мы уверены, что этот курс оказал глубокое влияние на участников, способствуя реализации их будущих бизнес-идей».