Տարեսկզբի ցածր աճերի համեմատ՝ 2025թ. մայիսից սկսած տնտեսական ակտիվության աճի (ՏԱՑ) տեմպն արագացել է՝ հիմնականում բազայի էֆեկտի հաշվին։ Հունիսին ՏԱՑ-ը թեև որոշակի դանդաղել է մայիսի համեմատ, սակայն հունվար-հունիս ամիսների կուտակային ՏԱՑ-ը շարունակել է արագանալ՝ հասնելով 6.3%-ի՝ հունվար-մայիսի 5.7%-ի համեմատ։ Աճի տեմպի արագացումը հիմնականում պայմանավորված է արդյունաբերության անկման տեմպի մեղմմամբ։
Արտահանման ցուցանիշները մնում են բավական ցածր մակարդակում։ Արտահանման անկման տեմպը որոշակիորեն մեղմվել է, սակայն մնում է բավական խոր անկման մակարդակում։ 2025թ. հունվար-հունիս ամիսների կուտակային անկումը կազմել է 52.8%:
Անկման նման մեծ ծավալները հիմնականում պայմանավորված են ոսկու վերաարտահանման ծավալների չեզոքացմամբ։ Սակայն, եթե նույնիսկ այդ մասով ճշգրտենք արտահանման ցուցանիշները, ապա աճը կկազմի ընդամենը 1.1%, որը բավական ցածր է և հուշում է վերջին տարիներին արտահանման պոտենցիալի կորստի մասին:
Պետական բյուջեի կատարումն էականորեն շեղվել է պլանավորվածից։ Թեև բյուջեի եկամուտների մասով փաստացի ցուցանիշները գերակատարվել են պլանի համեմատ, ծախսերն էականորեն թերակատարվել են (240.2 մլրդ դրամով կամ 14.0%-ով)։ Ինչպես և կարելի էր սպասել, թերակատարման էական մասը (շուրջ 101.7 մլրդ դրամը) բաժին է ընկնում կապիտալ ծախսերին։
Կառավարությունը շեղվում է նախապես պլանավորված քաղաքականությունից, ինչը բնականաբար կարող է ունենալ էական բացասական տնտեսական հետևանքներ։ Կապիտալ ծախսերի թերակատարումը (շուրջ 25.6%) էական բացասական ազդեցություն կարող է ունենալ տնտեսության կարևոր ենթակառուցվածքների արդիականացման ընթացքի վրա՝ դանդաղեցնելով տնտեսական զարգացումը և երկարաժամկետ աճի ներուժը։ Հայտնի է, որ կապիտալ ծախսերի թերակատարման խնդիրը խրոնիկ բնույթ ունի, սակայն դրա լուծման ուղղությամբ տեսանելի քայլեր չեն ձեռնարկվում։

Государственный бюджет Армении отклонился от курса: о чем говорит анализ фонда Луйс
По сравнению с низкими темпами роста в начале года, с мая 2025 года темп роста экономической активности (ЭА) ускорился, главным образом за счёт эффекта базы. Хотя в июне темп роста ЭА несколько замедлился по сравнению с маем, совокупный рост ЭА за январь–июнь продолжил ускоряться, достигнув 6.3% по сравнению с 5.7% за январь–май. Ускорение роста в основном связано со смягчением темпов спада в промышленности.
Показатели экспорта остаются на довольно низком уровне. Хотя темпы спада экспорта несколько смягчились, он всё ещё находится на глубоком уровне падения. Совокупное снижение экспорта за январь–июнь 2025 года составило 52.8%.
Такие объёмы спада в основном обусловлены нейтрализацией объёмов реэкспорта золота. Однако даже если скорректировать экспортные показатели с учётом этого фактора, рост составит лишь 1.1%, что довольно низко и свидетельствует о потере экспортного потенциала в последние годы.
Исполнение государственного бюджета существенно отклонилось от запланированного. Хотя по части доходов бюджета фактические показатели превысили план, расходы оказались значительно недовыполненными (на 240.2 млрд драмов или на 14.0%). Как и ожидалось, значительная часть недоисполнения (около 101.7 млрд драмов) приходится на капитальные расходы.
Правительство отклоняется от заранее запланированной политики, что, естественно, может иметь серьёзные негативные экономические последствия. Недоисполнение капитальных расходов (около 25.6%) может оказать существенное негативное влияние на процесс модернизации важной экономической инфраструктуры, замедляя экономическое развитие и сдерживая потенциал долгосрочного роста. Известно, что проблема недоисполнения капитальных расходов носит хронический характер, однако видимых шагов по её решению не предпринимается.