Տարեսկզբի ցածր աճերի համեմատ՝ 2025թ. մայիսից սկսած տնտեսական ակտիվության աճի (ՏԱՑ) տեմպն արագացել է՝ հիմնականում բազայի էֆեկտի հաշվին։ Հունիսին ՏԱՑ-ը թեև որոշակի դանդաղել է մայիսի համեմատ, սակայն հունվար-հունիս ամիսների կուտակային ՏԱՑ-ը շարունակել է արագանալ՝ հասնելով 6.3%-ի՝ հունվար-մայիսի 5.7%-ի համեմատ։ Աճի տեմպի արագացումը հիմնականում պայմանավորված է արդյունաբերության անկման տեմպի մեղմմամբ։
Արտահանման ցուցանիշները մնում են բավական ցածր մակարդակում։ Արտահանման անկման տեմպը որոշակիորեն մեղմվել է, սակայն մնում է բավական խոր անկման մակարդակում։ 2025թ. հունվար-հունիս ամիսների կուտակային անկումը կազմել է 52.8%:
Անկման նման մեծ ծավալները հիմնականում պայմանավորված են ոսկու վերաարտահանման ծավալների չեզոքացմամբ։ Սակայն, եթե նույնիսկ այդ մասով ճշգրտենք արտահանման ցուցանիշները, ապա աճը կկազմի ընդամենը 1.1%, որը բավական ցածր է և հուշում է վերջին տարիներին արտահանման պոտենցիալի կորստի մասին:
Պետական բյուջեի կատարումն էականորեն շեղվել է պլանավորվածից։ Թեև բյուջեի եկամուտների մասով փաստացի ցուցանիշները գերակատարվել են պլանի համեմատ, ծախսերն էականորեն թերակատարվել են (240.2 մլրդ դրամով կամ 14.0%-ով)։ Ինչպես և կարելի էր սպասել, թերակատարման էական մասը (շուրջ 101.7 մլրդ դրամը) բաժին է ընկնում կապիտալ ծախսերին։
Կառավարությունը շեղվում է նախապես պլանավորված քաղաքականությունից, ինչը բնականաբար կարող է ունենալ էական բացասական տնտեսական հետևանքներ։ Կապիտալ ծախսերի թերակատարումը (շուրջ 25.6%) էական բացասական ազդեցություն կարող է ունենալ տնտեսության կարևոր ենթակառուցվածքների արդիականացման ընթացքի վրա՝ դանդաղեցնելով տնտեսական զարգացումը և երկարաժամկետ աճի ներուժը։ Հայտնի է, որ կապիտալ ծախսերի թերակատարման խնդիրը խրոնիկ բնույթ ունի, սակայն դրա լուծման ուղղությամբ տեսանելի քայլեր չեն ձեռնարկվում։

Compared to the low growth rates at the beginning of the year, the pace of economic activity growth (EAG) accelerated starting from May 2025, mainly due to the base effect. Although the EAG slightly slowed down in June compared to May, the cumulative growth for January–June continued to accelerate, reaching 6.3%, up from 5.7% in January–May. The acceleration in growth is mainly due to a moderation in the rate of decline in the industrial sector.
Export performance remains at a rather low level. While the pace of export decline has somewhat eased, it is still at a deep negative level. The cumulative drop in exports for January–June 2025 amounted to 52.8%.
Such a large decline is mainly due to the neutralization of gold re-export volumes. However, even after adjusting the export figures to account for this, growth would amount to only 1.1%, which is quite low and points to a loss of export potential in recent years.
The state budget execution has significantly deviated from the planned figures. Although actual budget revenues exceeded the planned levels, expenditures were significantly under-executed (by AMD 240.2 billion or 14.0%). As expected, a major part of the under-execution (about AMD 101.7 billion) is related to capital expenditures.
The government is deviating from its initially planned policy, which could naturally have significant negative economic consequences. The under-execution of capital expenditures (about 25.6%) could have a serious negative impact on the modernization of essential economic infrastructure, slowing economic development and weakening the potential for long-term growth. The under-execution of capital expenditures is known to be a chronic issue, yet no visible steps are being taken to address it.