Հնդկաստանի Կալկաթա քաղաքում ապամոնտաժվել է Արգենտինայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի ավագ, աշխարհի չեմպիոն և «Ոսկե գնդակի» ութակի դափնեկիր Լիոնել Մեսսիի արձանը։ Այս մասին հայտնում է «Asian News International» (ANI) լրատվական գործակալությունը։
Կառույցի ստեղծումն ու բողոքների պատճառը
21 մետր բարձրություն ունեցող հնդկական հուշարձանը, որտեղ արգենտինացի հարձակվողը պատկերված է Աշխարհի առաջնության գավաթը ձեռքին, հանրությանն էր ներկայացվել նախորդ տարվա դեկտեմբերին՝ ֆուտբոլիստի՝ Հնդկաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում։
Արձանի հեռացման որոշումը տեղական իշխանությունները կայացրել են համայնքի բնակիչներից ստացված բազմաթիվ ահազանգերի ու բողոքների հիման վրա։ Ըստ ներկայացված մտահոգությունների՝ բարձրահարկ կառույցն ունեցել է տեխնիկական թերություններ և անկայունություն է դրսևորել ուժեղ քամիների ժամանակ՝ վտանգ ներկայացնելով հարակից տարածքների անվտանգության համար։
Հնարավոր փլուզումից և դժբախտ պատահարներից խուսափելու նպատակով քաղաքային իշխանություններն իրականացրել են արձանի ամբողջական ապամոնտաժումը։

In the Indian city of Kolkata, the statue of Argentina's national football team captain, world champion, and eight-time Ballon d'Or winner Lionel Messi has been demolished. This was reported by the news agency "Asian News International" (ANI).
Creation of the Structure and Reasons for Protests
The 21-meter tall Indian monument, depicting the Argentine forward holding the World Cup trophy, was unveiled to the public last December during the footballer's official visit to India.
The decision to remove the statue was made by local authorities based on numerous complaints and protests from community residents. According to the concerns raised, the tall structure had technical deficiencies and exhibited instability during strong winds, posing a safety risk to surrounding areas.
To avoid possible collapse and accidents, city officials carried out the complete demolition of the statue.