Հնդկաստանի Կալկաթա քաղաքում ապամոնտաժվել է Արգենտինայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի ավագ, աշխարհի չեմպիոն և «Ոսկե գնդակի» ութակի դափնեկիր Լիոնել Մեսսիի արձանը։ Այս մասին հայտնում է «Asian News International» (ANI) լրատվական գործակալությունը։
Կառույցի ստեղծումն ու բողոքների պատճառը
21 մետր բարձրություն ունեցող հնդկական հուշարձանը, որտեղ արգենտինացի հարձակվողը պատկերված է Աշխարհի առաջնության գավաթը ձեռքին, հանրությանն էր ներկայացվել նախորդ տարվա դեկտեմբերին՝ ֆուտբոլիստի՝ Հնդկաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում։
Արձանի հեռացման որոշումը տեղական իշխանությունները կայացրել են համայնքի բնակիչներից ստացված բազմաթիվ ահազանգերի ու բողոքների հիման վրա։ Ըստ ներկայացված մտահոգությունների՝ բարձրահարկ կառույցն ունեցել է տեխնիկական թերություններ և անկայունություն է դրսևորել ուժեղ քամիների ժամանակ՝ վտանգ ներկայացնելով հարակից տարածքների անվտանգության համար։
Հնարավոր փլուզումից և դժբախտ պատահարներից խուսափելու նպատակով քաղաքային իշխանություններն իրականացրել են արձանի ամբողջական ապամոնտաժումը։

В индийском городе Калькутта демонтирована статуя капитана сборной Аргентины по футболу, чемпиона мира и восьмикратного обладателя «Золотого мяча» Лионеля Месси. Об этом сообщает новостное агентство «Asian News International» (ANI).
Создание сооружения и причины протестов
21-метровая индийская памятник, на котором изображен аргентинский нападающий с кубком чемпионата мира в руках, была представлена общественности в декабре прошлого года в рамках официального визита футболиста в Индию.
Решение о демонтаже статуи было принято местными властями на основании многочисленных жалоб и протестов от жителей сообщества. Согласно представленным беспокойствам, высокое сооружение имело технические недостатки и проявляло нестабильность во время сильных ветров, представляя угрозу безопасности соседних территорий.
С целью предотвращения возможного обрушения и несчастных случаев городские власти провели полное демонтаж статуи.