Թեժ պայքար, նոր բացահայտումներ և օգտակար ժամանց․ հենց այսպես կարելի է բնութագրել երեխաների կողմից այդքան սիրված Junius ֆինանսական առցանց մրցաշարը։ Կարճատև դադարից հետո վերադարձած մրցաշարի չորրորդ փուլը մոտեցավ ավարտին։
Շուրջ մեկ ամիս 3-8-րդ դասարանի աշակերտներ մրցում էին միմյանց հետ՝ ստուգելու մաթեմատիկայի և ֆինանսական ոլորտի վերաբերյալ իրենց գիտելիքները։
Մրցաշարի հերթական փուլն ամփոփվեց մրցանակների հանձնման հանդիսավոր արարողությամբ։ Արդյունքում՝ բոլոր 1-50 փուլերը հաջողությամբ հաղթահարած և առավելագույն թվով բյուրեղներ հավաքած մասնակիցներն արժանացան Իդրամ ընկերության կողմից սահմանված արժեքավոր մրցանակների, որոնք, ինչպես և մրցափուլերը, համապատասխանեցված էին տարիքային խմբերին․
3-4-րդ դասարաններ՝
1-ին տեղ – Samsung Galaxy Tab S10 պլանշետ,
2-րդ տեղ – Fitbit Charge 6 Coral սմարթ ժամացույց,
3-րդ տեղ – Yerevan Park նվեր-փաթեթ երկու անձի համար։
5-6-րդ դասարաններ՝
1-ին տեղ – Nintendo Switch OLED,
2-րդ տեղ –Instax Mini SE ֆոտոխցիկ,
3-րդ տեղ – Adidas նվեր քարտ։
7-8-րդ դասարաններ՝
1-ին տեղ – Apple iPad 11 (2025),
2-րդ տեղ – iSpace նվեր քարտ,
3-րդ տեղ – AirPods 4 ականջակալներ։
IDBank-ի և Իդրամի Հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանի խոսքով երկու տարի առաջ Idram Junior հավելվածում ներդրված Junius խաղի նպատակն է ֆինանսապես կրթել երեխաներին իրենց սիրելի՝ խաղային ֆորմատով․ «Ուրախ ենք տեսնել, որ Junius խաղի մասնակից բազմաթիվ երեխաներ այսօր կրթվում են խաղի միջոցով։ Մրցույթները հայտարարվում են որոշակի պարբերականությամբ և շուտով՝ հուլիսի 6-ին, հայտարարելու ենք նոր մրցույթ, որի շրջանակում կրկին 3-8-րդ դասարանի աշակերտները հնարավորություն կունենան, յուրաքանչյուրն իրենց կատեգորիայում, մասնակցել և շահել տարբեր մրցանակներ, այդ թվում՝ iPad, պլանշետ, Airpods ականջակալներ և այլ արժեքավոր նվերներ։ Հիշեցնեմ, որ մրցանակը ստանալու համար Իդրամում ծնողի կողմից նույնականացված լինելը պարտադիր է, հակառակ դեպքում հաղթող է ճանաչվում հաջորդ հորիզոնականը զբաղեցրած և նույնականացված մասնակիցը»։
Ֆինանսական նոր արկածները դեռ առջևում են, այնպես որ ներբեռնեք և նույնականացվեք Idram Junior հավելվածում՝ բաց չթողնելու գիտելիքների ձեռքբերման նոր հնարավորությունը։
Idram Junior հավելվածը նախատեսված է 8-16 տարեկան օգտատերերի համար, որի միջոցով երեխաները հնարավորություն են ստանում օգտվել անկանխիկ միջոցներից, անհպում վճարումներ կատարել, խնայել և զարգացնել ֆինանսական գրագիտությունը, իսկ ծնողները՝ վերահսկել երեխաների ֆինանսական գործողությունները ժամանակակից և անվտանգ գործիքի միջոցով։
Շնորհավորում ենք բոլոր մասնակիցներին։ Միշտ հիշեք, որ անկախ զբաղեցրած հորիզոնականներից՝ ամենաարժեքավոր մրցանակը, որը հնարավոր է ձեռք բերել՝ գիտելիքն է։

Напряженная борьба, новые открытия и полезное времяпрепровождение - вот как можно описать популярный среди детей онлайн-турнир по финансовой грамотности Junius. После небольшой паузы конкурс вернулся, и его четвертый раунд подошел к концу.
Около месяца ученики 3-8 классов соревновались друг с другом, проверяя свои знания в области математики и финансов.
Очередной этап турнира завершился торжественной церемонией награждения. В результате участники, успешно прошедшие все уровни с 1 по 50 и набравшие максимальное количество кристаллов, удостоились ценных призов от компании Idram. Как и сами этапы конкурса, награды были адаптированы под каждую возрастную группу:
3-4 классы
1 место - планшет Samsung Galaxy Tab S10,
2 место - смарт-браслет Fitbit Charge 6 Coral,
3 место - подарочный купон Yerevan Park на 2 персоны.
5-6 классы
1 место - Nintendo Switch OLED,
2 место - фотоаппарат Instax Mini SE,
3 место - подарочная карта Adidas.
7-8 классы
1 место - Apple iPad 11 (2025),
2 место - подарочная карта iSpace,
3 место - наушники AirPods 4.
По словам Татевик Вардеванян, руководителя управления коммуникаций и программ социальной ответственности IDBank и Idram, цель игры Junius, внедренной в приложение Idram Junior два года назад, - обучать детей финансовой грамотности в их любимом игровом формате: «Мы рады видеть, что сегодня так много участников Junius развиваются и учатся через игру. Конкурсы проводятся с определенной периодичностью, и совсем скоро, 6 июля, мы объявим о старте нового турнира. В его рамках ученики 3-8 классов снова получат возможность - каждый в своей категории - принять участие и выиграть различные призы, включая iPad, планшеты, наушники AirPods и другие ценные подарки. Напомню, что для получения приза обязательным условием является верификация аккаунта родителем в системе Idram. В противном случае победителем признается следующий участник, занявший более высокое место и прошедший верификацию».
Новые финансовые приключения еще впереди, так что скачивайте приложение Idram Junior и проходите верификацию, чтобы не упустить очередную отличную возможность получить новые знания.
Приложение Idram Junior предназначено для пользователей в возрасте от 8 до 16 лет. Оно позволяет детям пользоваться безналичными средствами, совершать бесконтактные платежи, копить средства и развивать финансовую грамотность, а родителям — контролировать финансовые операции детей с помощью современного и безопасного инструмента.
Поздравляем всех участников! Помните, что независимо от занятого места, самая ценная награда, которую можно получить, это знания.